“1. Balkan Kırsal Parlamentosu Toplantısı 26-28 Haziran 2018 tarihleri arasında Sırbistan’ın Vrnjacka Banja kentinde düzenlendi.”

Admin
Bu alanı Yazıya gönder.

1.Balkan Kırsal Parlamento toplantısı, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen "Kırsal Alanların Ekonomik Kalkınması İçin Aktif Yerel Bölgeler - ALTER" projesinin bir parçası olarak Sırbistan’ın Vrnjacka Banja kentinde 26-28 Haziran 2018 tarihleri arasında düzenlendi.

“Batı Balkan ve Türkiye'nin Kırsal Topluluklarının Avrupa Perspektifi” konulu 1. Balkan Kırsal Parlamento toplantısına Balkan ülkelerinden ve Türkiye'den çeşitli kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin yerel ve merkezi birimlerini temsil eden 60'ı aşkın temsilci katıldı.

Bakanlığımızdan, TRGM Avrupa Birliği Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanlığı LEADER Tedbiri sorumlusu Seher Muğla toplantıya katılım sağladı.

Avrupa çapındaki ulusal kırsal kalkınma parlamentolarının tecrübesine dayanarak, Batı Balkanlar'dan ulusal kırsal kalkınma ağları (Sırbistan Kırsal Kalkınma Ağı, Arnavutluk Kırsal Kalkınma Ağı, Bosna-Hersek Kırsal Kalkınma Ağı, Kosova kırsal kalkınma Organizasyonları Ağı, Makedonya Kırsal Kalkınma Ağı, Montegegro Kırsal Kalkınma Ağı, Hırvat Kırsal Kalkınma Ağı), Türkiye Kalkınma Vakfı, PREPARE ve Letonya Kırsal Forumu ile işbirliği içinde, organize edildi.

Gerçekleştrilen panellerde ve çalışma gruplarında aşağıda yer alan konular tartışılmıştır.


  • Balkan kırsal alanlarına Avrupanın bakış açısı
  • Balkan ülkelerinde ağların bölgesel işbirliği
  • Balkanlar’da sektörler arası bölgesel işbirliği
  • Balkan bölgesinin kırsal kalkınmasında gençler ve kadınlar
  • Kısa tedarik zinciri ve ağlarının rolü
  • Balkan kırsal topluluklarında çeşitli ekonomik faaliyetler için fırsat olarak sosyal girişimcilik
  • Balkanlar'da kırsal toplulukların daha hızlı gelişimi için LEADER /CLLD nasıl kullanılır
  • Kırsal kalkınma için Balkan kültürü ve mirasıT.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü
AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başk.
IPARD Yönetim Otoritesi

Eskişehir Yolu 9. Km ANKARA/Türkiye