IPARD II Programı İzleme Komitesinin 4 üncü Resmi toplantısı 27 Nisan 2017 tarihinde Mersin’de gerçekleştirildi.

Admin
ipard ,izleme, komitesi,
Bu alanı Yazıya gönder.

    Avrupa Birliğinin Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Bileşeni (Instrument for Pre-Accession Assistance-Rural Development- IPARD) kapsamında hazırlanan ve daha önce 3 kez resmi gerçekleştirilen IPARD II Programı İzleme Komitesinin 4 üncü Resmi toplantısı 27 Nisan 2017 tarihinde Mersin’de gerçekleştirildi.
    AB komisyonu ile beraber kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katıldığı toplantı, IPARD İzleme Komitesi Başkan Yardımcısı, Müsteşar Yardımcısı Vekili Dr. Durali KOÇAK tarafından yönetildi. Toplantı, Yönetim Otoritesi Başkanı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Muhammed ADAK, Avrupa Birliği Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanı Ali ERGİN, Yönetim Otoritesi yetkilileri ve ilgili uzmanlar, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Dr.Ahmet ANTALYALI, yetkilileri ve ilgili uzmanlar, Ulusal Yetkilendirme Görevlisi, Denetim Otoritesi, İzleme Komitesi üyesi kurum ve kuruluşlar ile Avrupa Komisyon yetkilileri Liam BRESLIN ve Iwona LISZTWAN ile AB Türkiye Delegasyonundan Laura ZAPETTİ ve Leyla ALMA katılımlarıyla gerçekleşti. Bu toplantının bir gün öncesinde de Komisyon üyeleriyle bir hazırlık toplantısı düzenlendi.
    Toplantıda IPARD I ve IPARD II başvuruları ve faaliyetleriyle ilgili programı uygulamaları, başvuru çağrılarının sonuçları, program değişikliği önerileri, tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri, LEADER çalışmaları, tarım-çevre faaliyetleri, teknik destek kapsamındaki faaliyetler ve eylem planı, İzleme ve değerlendirme raporları ile NAO ve denetim otoritesinin sunumları yapıldı. Toplantıda IPARD II Modifikasyon önerileri Komisyonla yapılan çalışmalar sonucunda varılacak mutabakat olması kaydıyla onaylandı. Aynı zamanda tanıtım faaliyetleri ile teknik destek planları da onaylandı. İzleme Komitesi toplantısı iyi niyet, dilek ve temennilerle kapatıldı.
    Mersin’de gerçekleştirilen İzleme Komitesi toplantısının yanısıra, Komisyon üyeleriyle toplantı öncesinde Mersin’de IPARD desteği alan bir defneyaprağı paketleme tesisi ziyaret edildi. Toplantı sonrasında ise Komisyon üyeleri ile İK üyelerinin katılımıyla IPARD destekli bir su ürünleri paketleme tesisi ile bir soğuk hava deposu gezildi ve işletmelerle ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu.T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü
AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başk.
IPARD Yönetim Otoritesi

Eskişehir Yolu 9. Km ANKARA/Türkiye