Kastamonu-“Ortak Tarım Politikası (UKA) Ağı” Ülke Düzeyinde Yaygınlaştırılması projesi çalışmalarında sona gelindi

Admin
Bu alanı Yazıya gönder.
Türkiye Ortak Tarım Politikası (OTP) Ağı’nı etkin ve sağlıklı yürütebilmek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü IPARD Yönetim Otoritesi sorumluluğunda 81 ili kapsayan 26 Bölge Merkez Koordinatörlüğün kurulması çalışmalarında sona gelinmiştir.
Temel anlayışı güven, işbirliği ve birlikte öğrenme olan OTP (UKA) Ağı’nın 26 Bölge Koordinatörlüklerinin kurulması çalışmaları kapsamında; Kastamonu ilinde Bölge Merkez Koordinatörlüğünün oluşturulmasına yönelik 09-13 Ekim 2023 tarihleri arasında saha çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
Çalışmaların birinci gününde; Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Yönetim Otoritesi personeli Sayın Aygül ERDOĞMUŞ ve Proje Uzmanı Sayın Hasan İŞLER tarafından Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Bekir Yücel TANRIKULU makamında ziyaret edilmiştir. Yapılan görüşmede yürütülen proje hakkında bilgi verilmiştir. İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü ve UKA irtibat temsilcileri personeli eşliğinde Kastamonu Vali Yardımcısı Sayın Aydın ERGÜN makamında ziyaret edilerek, Ortak Tarım Politikası Ağı (UKA) Bölge Koordinatörlüklerinin oluşturulması projesi hakkında bilgilendirilmiştir. Sayın ERGÜN proje ile ilgili olumlu görüşlerini dile getirerek gerekli desteği sağlayacaklarını bildirmiştir. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Sayın Ahmet KUYULU ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Genel Sekreteri Sayın Dr. Serkan GENÇ ziyaret edilmiş ve çalışmalar hakkında bilgilendirme yapılarak kurum ziyaretleri tamamlanmıştır.
İkinci gün; Çekirdek Grup temsilcileri olan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, TKDK İl Koordinatörlüğü, KUZKA, Kastamonu Valiliği AB Dış İlişkiler Bürosu temsilcileri ile birlikte Odak Grup temsilcilerinden olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Sivil Toplumla İlişkiler İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Kadıdağı Halk Eğitim Müdürlüğü personelinin katılımıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda toplantı düzenlenmiştir. Toplantıda Türkiye OTP (UKA) Ağı Bölge Koordinatörlüğünün yapısı ve sorumlulukları hakkında Bakanlık OTP (UKA) Ağı temsilcileri tarafından bilgilendirme yapılmıştır. Kastamonu Valiliği Koordinatörlüğünde ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü sekreteryasında kurumlar arasında sorumluluk paylaşımı gerçekleştirilerek toplantı sonlandırılmıştır.
Programın üçüncü günü; Kastamonu Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, KÖY-KOOP temsilcileri, Ziraat Odaları Başkanları, Kastamonu Arıcılar Birliği temsilcileri, Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) Bölge Koordinatörü ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) temsilcileri, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı, Sarı Konak Kadın Kooparatifi temsilcileri, Salep Kooparatifi temsilcileri, Yerel Eylem Grupları temsilcileri, genç girişimciler ve çiftçilerin katılımıyla toplantı gerçekleştirilmiştir.
Dördüncü gün; IPARD Programı kapsamında hibe alan projelerden Kastilya Kırsal Turizm Tesisi, KÖY-KOOP Süt Toplama ve Eğitim Merkezi ve Sarı Konak Kadın Kooparatifi ziyaret edilerek çalışmaları hakkında bilgi alınmış ve OTP Ağı hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca Kastamonu El Sanatları ve Eğitimi Müdürlüğünü ziyaret edilmiştir.
Ülke genelini kapsayan 26 bölge çalışmaları kapsamında Kastamonu’da görüşülen kurumlar, kuruluşlar, STK’ların ve tarım ve kırsal kalkınma alanındaki bütün paydaşların Ağın etkin ve sağlıklı yürütülmesi için destekleri sağlanarak çalışmalar tamamlanmıştır.


T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü
AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başk.
IPARD Yönetim Otoritesi

Eskişehir Yolu 9. Km ANKARA/Türkiye