“Beypazarı'nda Toprak Analizi Yapılması ve Erozyon Risk Haritası Hazırlanması” Teknik Destek Projesi Uygulandı

Admin
Bu alanı Yazıya gönder.
IPARD Programı “Tarım-Çevre, İklim ve Organik Tarım Tedbiri” kapsamında Mayıs-Eylül 2023 döneminde “Beypazarı'nda Toprak Analizi Yapılması ve Erozyon Risk Haritası Hazırlanması Teknik Destek Projesi” yürütüldü. Proje ile “Toprak Örtüsü Yönetimi ve Toprak Erozyon Kontrolü Alt-tedbiri” uygulamalarının başarısının değerlendirilmesi ve ilçe için mevcut erozyon risk haritasını yenilenmesi amaçlandı.
Uygulamayı yapan çiftçilerle yapılan anket çalışmasının sonuçları destekle birlikte çiftçilerin yeşil nadas, erozyon, gübreleme, organik madde gibi kavramlar konusundaki farkındalıklarının önemli derecede arttığını gösterdi. Çiftçilerin tamamı, yeniden destek verilmesi durumunda daha fazla arazi ile Programa dahil olmayı istediklerini belirterek topraklarında belirgin iyileşmeler gördüklerini, özellikle kıvam ve işleme açısından toprağın iyileştiğini, verimde artışların olduğunu ifade ettiler.
Proje sonunda uzmanlarca hazırlanan raporda, desteklerin ara verilmeden aynı parsellerde devam ettirilmesi, yöre iklim ve toprak koşullarına uygun etkili tür seçiminin yapılması, destek alan üretici sayısının artırılması ve yeni destek verilecek üreticilerin parsellerinin deneme öncesi mutlaka toprak analizlerinin yapılması gerektiği belirtildi.


T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü
AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başk.
IPARD Yönetim Otoritesi

Eskişehir Yolu 9. Km ANKARA/Türkiye