Ulusal Kırsal Ağ Yapısını Ortak Tarım Politikası Ağı Olarak Ülke Düzeyinde Yaygınlaştırmaya Devam Ediliyor

Admin
Bu alanı Yazıya gönder.
81 ili kapsayacak Ortak Tarım Politikası Ağı (UKA)’nın yapısı ve stratejik planının tanıtım çalışmaları 2-6 Ekim 2023 tarihlerinde Muğla’da gerçekleştirilmiştir
Toplamda dört gün süren çalışmanın ilk gününde Tarım ve Orman Bakanlığı IPARD Yönetim Otoritesi Personeli Nihal BURHAN ve Proje Uzmanı Esra KULA tarafından Muğla Vali Yardımcısı Sayın İsmail SOYKAN, İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Barış SAYLAK, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Uzmanı Hüseyin ÇİFTÇİ, İl Milli Eğitim Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürü Sayın Zeliha ALTINTAŞ, İl Sivil ve Toplumla İlişkiler Müdürü Sayın Murat KAMAL ziyaret edilmiştir. Vali Yardımcısı Sayın SOYKAN, OTP Muğla Bölge Koordinatörlüğünü üstlendiğini belirtmiştir.
Çalışmanın ikinci gününde Vali Yardımcısı Sayın SOYKAN’ın başkanlığında 3 Ekim 2023 tarihinde Muğla Valiliği toplantı salonunda Çekirdek Grup Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Güney Ege Kalkınma Ajansı, Aydın İncir ve Pamuk Araştırma Enstitüleri, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Veterinerlik ve Su Ürünleri Fakültesi temsilcilerinin katıldığı toplantıda OTP Ağı ile ilgili bilgilendirme yapılmış olup, Ortak Tarım Politikası yapılanması için bölgesel sorumluluklar ve temsilcilikler belirlenmiştir.
Çalışmanın üçüncü gününde Feri Olive ve Yenice Vadi Doğal Köyü tesislerine saha ziyaretleri gerçekleştirilmiştir. Feri Olive İşletme sahibi Feriştah YILDIZ Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında %50 hibe desteğiyle 2018’de tesisini kurduğunu ifade ederek, ilerleyen dönemlerde Tarım ve Orman Bakanlığı’na markalaşma kapsamında yer alan hibe programlarına da başvuracağını belirtmiştir. Aynı zamanda köylerinde bir kadın kooperatifi kurmak istediğini dile getiren YILDIZ, tüm desteklerinden dolayı Tarım ve Orman Bakanlığı’na teşekkür ettiğini belirtmiştir.
Çalışmanın son gününde Muğla İl Tarım Orman Müdürlüğü toplantı salonunda ilde bulunan ilgili kamu kurum ve kuruluşların katılımıyla Odak Grup Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Toplantıda OTP Ağı ile ilgili bilgilendirme sunumları yapılmış olup, kurum temsilcileriyle istişarelerde bulunulmuştur. Aynı gün bölgede bulunan Tarım ve kırsal kalkınma ile ilgili tüm paydaşlar, STK, kadın kooperatifleri ve çiftçi örgütleri vb. temsilcileri ile Paydaş Grup Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Bölgenin sorunları ve çözüm önerileri konusunda karşılıklı değerlendirmelerde bulunulmuş olup, tüm katılımcılar tarafından işbirliğine açık olunduğu belirtilmiştir.
06 Ekim 2023 tarihinde İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın SAYLAK ile bir araya gelinmiş ve hafta boyunca gerçekleştirilen toplantılar değerlendirilerek saha çalışmaları tamamlanmıştır.

Etkinlik Görselleri..


içerikler

T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü
AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başk.
IPARD Yönetim Otoritesi

Eskişehir Yolu 9. Km ANKARA/Türkiye