ORTAK TARIM POLİTİKALARI (UKA) AĞI’NIN YAPILANMA ÇALIŞMASI KARS’TA GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR.

Admin
Bu alanı Yazıya gönder.
81 ili kapsayan Ortak Tarım Politikası Ağı’nın (Ulusal Kırsal Ağ/UKA) yapılanma çalışmalarıyla ilgili toplantılar, 25-29 Eylül 2023 tarihinde Kars’ta gerçekleştirilmiştir.
4 gün süren ve OTP Ağı’nın işleyişi, amacı ve hedeflerinin paylaşıldığı toplantılarda, Yönetim Otoritesi personeli, il ve bölgelerin tarım ve kırsal kalkınma politikalarıyla ilgili tüm kurum ve kuruluşların temsilcileri ve paydaşları bir araya gelmiştir.
Kars’ta gerçekleştirilen toplantıların ilk gününde, Yönetim Otoritesi personeli tarafından Kars Valisi Sayın Ziya POLAT makamında ziyaret edilmiş ve OTP Ağı kapsamında Kars’ta yapılacak çalışmalarla ilgili bilgilendirme yapılmıştır. Aynı gün Kars İl Tarım ve Orman Müdür Yrd. Sayın Erdinç KOÇ, Serhat Kalkınma Ajansı(SERKA) Genel Sekreteri Sayın Nurullah KARACA, TKDK İl Koordinatörü Sayın Bekir GÜRE ziyaret edilmiş ve çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir.
İkinci gün; Serhat Kalkınma Ajansı binası toplantı salonunda Çekirdek Grup Toplantısı düzenlenmiştir. Toplantıda Yönetim Otoritesi personeli tarafından, “Kırsal Ağ Sürecinde AB Yeni Ortak Tarım Politikası” sunumu gerçekleştirilmiş ve OTP Ağı ile ilgili kurum ve kuruluşların sorumlulukları belirlenerek uzman görüşleri alınmıştır.
Üçüncü gün; Kars İl Tarım ve Orman Müdürlüğü binası toplantı salonunda çiftçiler, akademisyenler, kooperatif ve birlik temsilcileri, özel sektör temsilcileri gibi bölgenin kırsal kalkınma ve tarım alanındaki tüm aktörlerinin yer aldığı Paydaş Grup Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Geniş bir katılımın sağlandığı toplantıda paydaşlara; OTP Ağı yapılanma çalışması hakkında sunum yapılmış, sunum sonrasında karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuştur.
Dördüncü gün; İl Tarım ve Orman Müdürlüğü binası toplantı salonunda Odak Grup toplantısı gerçekleştirilmiştir. Toplantıya; Bakanlıkların ve STK’ların Kars il teşkilatlarında görevli irtibat temsilcileri (Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı İl Sivil Toplum İlişkiler Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Digor Ziraat Odası, Veteriner Hekimleri Odası, Milli Eğitim İl Müdürlüğü, TKDK İl Koordinatörlüğü) katılım sağlamıştır.
Program kapsamında Kars’da Kırsal Kalkınma Yatırımları desteklerinden faydalanan “Kaz Tüyü İşleme ve Yorgan Yapımı Tesisi, Fenix Ahşap Üretim Tesisi, Hasyel Yem A.Ş., Öz YPS Süt ve Süt Ürünleri Tesisi, 100 Başlık Besi Çiftliği ve Kırsal Turizm kapsamında destek alan 2 adet otel de ziyaret edilmiştir.

Etkinlik Görselleri..Etkinlik Videoları..

Bu Etkinlikle İlgili Video Bulunmamaktadır


T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü
AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başk.
IPARD Yönetim Otoritesi

Eskişehir Yolu 9. Km ANKARA/Türkiye