Ulusal Kırsal Ağ (UKA) kapsamında Yerel Eylem Gruplarının katılımıyla UKAFEST gerçekleştirildi

Admin
Bu alanı Yazıya gönder.
ULUSAL KIRSAL AĞ FESTİVALİ (UKAFEST)
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü IPARD Yönetim Otoritesi Başkanlığı tarafından Ulusal Kırsal Ağ (UKAFEST) kapsamında Yerel Eylem Gruplarına Yönelik Festival, 11-12 Eylül 2023 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı Lodumlu Kampüsünde gerçekleştirilmiştir.
Tarım Reformu Genel Müdürü Sn. Dr. Osman YILDIZ’ın açılışını yaptığı festivale Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Bölüm Başkanı Sn. Virve VIMPARI, Tarım ve Orman Bakanlığı genel müdürleri,ilgili daire başkanlıkları, kurum ve kuruluşlardan temsilciler, UKA yönlendirme komitesi temsilcileri, UKA paydaşları ve 100 yerel eylem grupları temsilcileri katılım sağlamıştır.
Sn. YILDIZ, açılış konuşmasında “Ulusal Kırsal Ağ’’ın ülkemiz için önemine vurgu yapmıştır. ‘’Bakanlığımızın desteği ile bugün 26 ilimizde 100 Yerel Eylem Derneği kurulmuş ve faaliyetlerine devam etmektedir. Anadolu topraklarının geleneksel el sanatları, yöresel ürünler, tıbbi ve aromatik bitki potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda tüm YEG alanları için büyük sorumluluk düşmektedir. Ulusal kırsal ağ kapsamında YEG’lere yönelik yürütmekte olduğumuz kısa tedarik değer zinciri projesi oldukça önemlidir. YEG alanlarında katılımcı bir şekilde 3 sektörde öne çıkan ve pazarlama açısından önemli ürünler belirlenmektedir. YEG alanlarımız katılımcı bir anlayışla üretim planlamasına katkı sağlıyor. Kırsaldaki gelişimin dayanışma ve birlik içerisinde sürdüğünü görüyor, kırsalımızın sahip olduğu birikim ve potansiyele hep birlikte tanık oluyoruz. Yerel, bölgesel ve ulusal kırsal kalkınma bağlarını daha güçlü kurmayı hedefleyen “Kırsalda bir değişim hikayesi” yazıyoruz’’
2 gün gerçekletirilen festivalde toplamda 43 adet yerel eylem grubu stant açarak bölgelerini ve ürünlerini katılımcılara tanıtmıştır. Ankara Ayaş YEG tarafından seğmenler gösterisi düzenlenmiştir.
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sn. Prof. Dr. Ahmet GÜMEN de stantları ziyaret ederek UKAFEST’e teşriflerini gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda festivalde yerel eylem gruplarının yörelerindeki yerli sanatçılar yöresel müzik enstrümanları piyano, bağlama, cümbüş, tef, kemane ile renkli canlı performans sergilenmiştir.Aile fotoğrafı ile 1 gün programı sona ermiştir.
2. gün festivalde stantlarda ürün tanıtımı devam etmiştir.Öğleden sonra sektör değerlendirme toplantısıYönetim otoritesi Daire Başkanı Sayın Özge TEKİN tarafından açılış konuşması ile başlamıştır. Tıbbi aromatık bitkiler, yöresel ürünler ve geleneksel el sanatları ile ilgili projede gelinen durum, üretim planlamalarına yönelik sektör değerlendirmeleri proje uzmanları ve YEG lerin interaktif katılımı ile değerlendirilmiştir.

Etkinlik Görselleri..Etkinlik Videoları..

Bu Etkinlikle İlgili Video Bulunmamaktadır


T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü
AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başk.
IPARD Yönetim Otoritesi

Eskişehir Yolu 9. Km ANKARA/Türkiye