Yönetim Otoritesi ve TKDK temsilcileri bilgi alışverişi için Çekya ve Polonya’yı ziyaret etti.

Admin
Bu alanı Yazıya gönder.
IPARD Programı Teknik Destek Tedbiri kapsamında, Yönetim Otoritesi ve IPARD Ajansı (TKDK) temsilcileri tarafından 17-23 Temmuz 2023 tarihleri arasında Çekya ve Polonya ziyaret edildi. Avrupa Birliği ülkelerinin Yönetim Otoritesi ve Ödeme Ajanslarının Kırsal Kalkınma Programı uygulamasındaki rolleri hakkında bilgi alışverişi yapılması amacıyla gerçekleştirilen ziyaretlerde, IPARD Programında ödeme öncesi idari kontrolde kullanılan belgelerin sadeleştirilmesi için görüşler alındı. AB’ye üye ülkelerde süreçlerin ve deneyimlerin ne şekilde ilerlediği incelenerek IPARD yararlanıcıları için fon kullanımının kolaylaştırılması hakkında neler yapılabileceği istişare edildi. Programa Çekya Ödeme Ajansı yetkilileri ile gerçekleştirilen toplantı ile başlandı, daha sonrasında ise Çekya’da fonlar aracılığıyla yatırım gerçekleştirilen bir tesis ziyareti ile devam edildi. Gerçekleştirilen saha ziyaretinde “Bohemia Apple” soğuk hava deposu yerinde görüldü ve AB fonlarından yararlanma sürecinde yatırımcıların da deneyimleri izlendi.
Programın dördüncü gününde, Polonya’da bulunan Yönetim Otoritesi ve Ödeme Ajansı yetkilileri ile toplantı yapıldı. Toplantının açılışı, Polonya Ödeme Ajansı Başkanı Halina Szymańska tarafından gerçekleştirildi ve sunumlar ile Polonya Ödeme Ajansı ve Yönetim Otoritesinin işleyişi anlatıldı.
Programın devamında, IPARD Yönetim Otoritesi ve IPARD Ajansı temsilcileri Polonya Büyükelçiliğine nezaket ziyaretinde bulundu ve sonrasında değerlendirme toplantısı ile program tamamlandı.
Polonya Ödeme Ajansı tarafından ilgili ziyarete ilişkin yapılan haber metnine ulaşmak için: https://www.gov.pl/web/arimr/wizyta-studyjna-delegacji-z-turcji-w-arimr


T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü
AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başk.
IPARD Yönetim Otoritesi

Eskişehir Yolu 9. Km ANKARA/Türkiye