YÖNETİM OTORİTESİ ŞANLIURFA’YI ZİYARET ETTİ

Admin
Bu alanı Yazıya gönder.
Yönetim Otoritesi olarak görev yapan Tarım Reformu Genel Müdürlüğü personeli, IPARD II Programı LEADER tedbiri kapsamında desteklenen Yerel Eylem Gruplarına yönelik olarak saha ziyaretleri gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanı Özge TEKİN, 20 Ekim 2022 tarihinde Şanlıurfa ilimizde Tarım ve Orman İl Müdürümüz Sayın Dr. Murat ÇAKMAKLI’yı ve TKDK İl Koordinatörü Sayın Dr. Sadık YETİM’i makamında ziyaret etmiştir.
Ardından Yönetim Otoritesi, Şanlıurfa İl Tarım Orman Müdürlüğü ve TKDK İl Koordinatörlüğü temsilcilerinden oluşan Sayın TEKİN başkanlığındaki heyet Hilvan, Halfeti, Bozabad, Harran, Birecik Yerel Eylem Gruplarını yerinde ziyaret etmiştir.

Hilvan YEG temsilcisi Sayın Yusuf YAVUZ; 2022 yılında YEG bünyesinde sera ve kültür mantarı eğitimi yapıldığını, nar sıkma makinesi dağıtıldığını, YEG’in tanıtım ve görünürlüğünün artırılması amacıyla ilçede festival düzenlendiğini ifade etmiştir. Sayın YAVUZ, kırsalın gençler için cazip kılınması amacıyla gençlere yönelik çeşitli spor müsabakalarının tertip edildiğini, ayrıca kadın kooperatifi kurulması için çalışmalarda bulunduklarını dile getirmiştir.

Halfeti YEG Müdürü Sayın Ahmet BALANDIZ; 2022 yılında merkeze uzak olan kırsalda bulunan GÜRKUYU İlköğretim okuluna kütüphane yapıldığını, turizm işletme sahiplerine ve turizm çalışanlarına yönelik eğitim verildiğini, eylül ayı içerisinde fıstık hasadı şenliği yapıldığını ve ayrıca yöreye has Eğriburun zeytini için hasat şenliği yapılmasının planlandığını ifade etmiştir.
Birecik YEG kurucusu Sayın Hüseyin Sirhan GÖKDOĞAN ise bölgelerinde yetiştirilen fıstık ve sarımsak ile ilgili eğitimler yapıldığını, fıstık festivali düzenlendiğini, bölgelerinde yetiştirilen biberin coğrafi işaretinin alınması için çalışmalar yapıldığını ve uçurtma şenliği düzenlendiğini dile getirmişlerdir.
YKS’si yeni onaylanmış Bozabad YEG Müdürü Sayın Veysel CAN ise bölgelerinde Gevendelik geleneğinin sürdürülmesi için çalışmalarda bulunacaklarını dile getirmiştir. Ayrıca Sayın CAN, ilçede müziğe yetenekli birçok genç olduğunu, bu gençler için çalışmalar yapılacağını not etmiştir.
Harran Kaymakamı Sayın İbrahim Gültekin makamında ziyaret edilmiş ve LEADER tedbiri hakkında kendisine bilgi verilmiştir. YKS’si yeni onaylanmış olan Harran YEG kurucusu Sayın Reşit AYDIN, ilçenin turizm potansiyelinin gerçekleştirilmesi için festivaller ve tanıtım günleri düzenleyeceklerini ifade etmiştir.
Sayın Özge TEKİN, ziyaretlerin tamamında Tarım ve Orman Bakanlığı ilgili kurumlarının YEG çalışmalarını yakından takip edeceğini ve paydaşlar arasında iletişimin pürüzsüz yürütülmesi için çalışmalara devam edileceğini dile getirmiştir. Sayın TEKİN, yeni kurulan YEG’lerin deneyimli YEG’lerle iletişim halinde olmasının yararına dikkat çekmiştir. Ayrıca Sayın TEKİN, 2023 yılında Yönetim Otoritesi olarak 2 temel işlerinin IPARD II Programının başarıyla tamamlanması ve IPARD III için tüm hazırlıkların hızla tamamlanması olacağını not etmiştir.


T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü
AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başk.
IPARD Yönetim Otoritesi

Eskişehir Yolu 9. Km ANKARA/Türkiye