LEADER BALIKESİR İLİ YEREL EYLEM DERNEKLERİ (YEG) ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Admin
Bu alanı Yazıya gönder.
LEADER Yaklaşımının daha etkin uygulanabilmesi ve Yerel Eylem Gruplarının (YEG’lerin) mevcut durumlarının incelenmesi amacıyla; AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi UKA/LEADER ekibi, 18-20 Ekim 2022 tarihleri arasında IPARD Programı LEADER Tedbiri 12.Başvuru Çağrı döneminde desteklenmeye hak kazanan Balıkesir’de kurulmuş olan 4 YEG’i ziyaret etti. Toplamda üç gün süren ziyaretler kapsamında; Havran Kalkınma Yerel Eylem Grubu Derneği, Vefalı Yurt Kepsut Yerel Eylem Grubu Derneği, Susurluk Yerel Eylem Grubu Derneği, Doğal Şehir Sındırgı Yerel Eylem Grubu Derneği ilçelerindeki dernek ofislerinde ziyaret edildi. Havran Belediye Başkanı, Sındırgı Belediye Başkanı da makamında ziyaret edilerek uygulama ile ilgili bilgi paylaşımı yapıldı.
Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Balıkesir İl Koordinatörlüğü de ziyaret edildi. UKA-LEADER il temsilcisi ve TKDK Balıkesir İl Koordinatörlüğü UKA-LEADER temsilcileri de ziyaretler sırasında Yönetim Otoritesi personeline eşlik etti.
YEG’ ler ile yapılan görüşmelerde; Havran YEG’in yeni bir kadın kooperatifi kurmakta olduğu belirtildi. Yöresel ürünler konusunda zengin olan ilçede Havran mantısı ve Havran kurusu ayrıca el sanatları olarak minyatür at arabası yapımı ve körüklü çizmenin öneminden bahsedildi. Kepsut YEG tarafından Kepsut ilçesinde vefalı eller kadın girişimi üretim ve işletme kooperatifinin yöresel ürünler konusunda çalışma yapacaklarından bahsedildi. Susurluk YEG ilçenin yöresel ürünler, arıcılık el sanatları ve ağaç işçiliğinde öne çıkmakta olduğuna değindi. Sındırlı YEG ise ilçede yeni kadın kooperatifi kurulduğunu, el sanatlarının ön planda olduğunu özellikle minyatür bebek yapımı, yağcı bedir halısı ve ilçenin tıbbi aromatik bitkiler konusunda öneminden bahsetti.
Sözleşme imzalama aşamasında olan dernek yetkilileri ile 2023 yılında Ulusal Kırsal Ağ (UKA) LEADER kapsamında yapılması planlanan faaliyetler, YEG’ lerin mevcut durumları, süreçte karşılaştıkları zorluklar ve geleceğe yönelik (Eğitim, Bilgilendirme vb.) talepleri konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.


T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü
AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başk.
IPARD Yönetim Otoritesi

Eskişehir Yolu 9. Km ANKARA/Türkiye