LEADER ÇANAKKALE İLİ YEREL EYLEM DERNEKLERİ (YEG) ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Admin
Bu alanı Yazıya gönder.
IPARD Yönetim Otoritesi Gökçeada-Eceabat-Bozcaada Yerel Eylem Grubu Derneği (GEBYEGDER) ve Ayvacık Assos Yerel Eylem Grubu Derneğini ziyaret etti.
LEADER Yaklaşımının daha etkin uygulanabilmesi ve Yerel Eylem Gruplarının (YEG’lerin) mevcut durumlarının incelenmesi amacıyla; AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi UKA/LEADER ekibi, 17-18 Ekim 2022 tarihleri arasında Çanakkale’de kurulmuş olan 2 adet YEG’i ziyaret etti. Toplamda iki gün süren ziyaretler kapsamında; Gökçeada-Eceabat-Bozcaada Yerel Eylem Grubu Derneği (GEBYEGDER) ve Ayvacık Assos Yerel Eylem Derneği ilçelerindeki dernek ofislerinde ziyaret edilirken, aynı zamanda Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çanakkale İl Koordinatörlüğü de ziyaret edildi. YEG’lerin bulunduğu ilçelerin ziyareti sırasında, Eceabat kaymakamı, yerelde kurulmuş ve YEG’in önemli bir paydaşı olan kadın kooperatifleri de yerinde ziyaret edilerek uygulama ile ilgili sorun ve çözüm önerileri alındı.
Çanakkale İl Tarım ve Orman müdürlüğü Kırsal Kalkınma Şube Müdürü, İl Müdürlüğü UKA-LEADER temsilcileri ve Çanakkale TKDK İl Koordinatörlüğü UKA-LEADER temsilcileri de Yönetim Otoritesi personeline eşlik etti.
Ziyaretler sırasında derneklerin müdür ve uzmanları ile, dernek olarak 2022 yılında LEADER kapsamında yapılan ve yapılması planlanan faaliyetler, Ulusal Kırsal Ağ (UKA) ve YEG’ler ile birlikte planlanan çalışmalar konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.
Ayrıca Bozcaada da bulunan “Bozcaada Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi” ziyaret edilerek dernekle işbirliği içinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi alındı. Kooperatif başkanı,15 üyeli kooperatifin çalışma alanının öncelikle yöresel ürünler olduğunu (özellikle 15’e yakın reçel çeşitlerinin bulunduğunu) ve GEBYEGDER’in kooperatife yerel ürünlerin üretimine yönelik makine-ekipman desteği sağladığını belirtti.
Ayvacık Assos Yerel Eylem Grubu Derneği Başkanı’ da “İlçenin toprak ve iklim yapısına uygun alternatif üretim ve ürün çeşitleri tarımsal araştırma ve analiz çalışması” başlıklı çalışma için toprak analiz cihazı alımı yaptıklarını ve analiz faaliyetlerinin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü öncülüğünde devam ettiğini belirtti. Bölgenin iklim şartlarının Antep Fıstığı yetiştirmeye çok elverişli olduğunu, Şapköy ilçesinde üretime yönelik çalışmalar yapıldığını ve “Şapköy Üretim Kooperatifi” için YEG olarak fıstık kavurma makinası alımı yapacaklarını belirtti.T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü
AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başk.
IPARD Yönetim Otoritesi

Eskişehir Yolu 9. Km ANKARA/Türkiye