“Türkiye’de IPARD II Programı’nın Danışmanlık Hizmetleri Tedbiri için Kapasite Oluşturma Teknik Destek Projesi”nin Açılış Toplantısı gerçekleştirildi.

Admin
Bu alanı Yazıya gönder.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi tarafından yürütülen, “Türkiye’de IPARD II Programı’nın Danışmanlık Hizmetleri Tedbiri için Kapasite Oluşturma Teknik Destek Projesi”nin Açılış Toplantısı, 2 Mayıs 2019 tarihinde Ankara Hilton Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya kamu kurum ve kuruluşların yetkilileri ile sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerden temsilciler katıldı.

Tarım Reformu Genel Müdürü Hasan ÖZLÜ, AB Başkanlığından Genel Müdür Bülent ÖZCAN ve AB Türkiye Delegasyonundan Bölüm Başkan Yardımcısı Giulio GENTİLE konuşma yaptı. Genel Müdür Hasan ÖZLÜ konuşmasında, kırsal kalkınmanın önemine vurgu yaparak tamamlanan 2007-2013 yıllarını kapsayan IPARD I programı ile halen başarıyla devam eden 2014-2020 yıllarını kapsayan IPARD II Programının kırsal kalkınmaya büyük katkı sağladığını ifade etti. IPARD Programıyla, kırsal kesimin iş ve hayat şartlarının iyileştirilmesini ve kırsaldan şehre göçün azaltılmasını hedeflediklerini, IPARD Programı kapsamında, et ve süt üretimi, tıbbı aromatik ve süs bitkileri, arıcılık, zanaatkarlık ve katma değerli ürünlere, kırsal turizm, su ürünleri yetiştiriciliği, et, süt, sebze-meyve ve su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik sürdürülebilir projelere % 40-65 arasında değişen oranlarda hibe desteği verdiklerini vurguladı. IPARD desteklerinden yararlanmak isteyen ancak finansmana ulaşmakta güçlük çeken küçük çiftçilerimize ücretsiz proje desteği verilmesini amaçladıklarını, projeyle bu yöndeki danışmanlık kapasitesinin oluşturulacağını belirtti.

Açılış toplantısına projenin tanıtımına yönelik sunumlar ile devam edildi. Soru ve cevapların ardından iyi niyet, dilek ve temennilerle toplantı sonlandı.
T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü
AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başk.
IPARD Yönetim Otoritesi

Eskişehir Yolu 9. Km ANKARA/Türkiye