TÜRKİYE KIRSAL AĞI BRÜKSEL’DE

Admin
Bu alanı Yazıya gönder.

ENRD (Avrupa Kırsal Kalkınma Ağı) tarafından 11-12 Nisan 2019 tarihleri arasında Brüksel’de düzenlenen “networX - İlham Verici Kırsal Avrupa” etkinliğinde yerel ürünlerimiz fuarda sergilenmiş ve sahne gösterisi ile yerel kültürümüz tanıtılmıştır.

Avrupa Kırsal Kalkınma Ağı (ENRD-European Network for Rural Development) tarafından 11-12 Nisan 2019 tarihleri arasında Brüksel’de “NetworX- İlham Verici Kırsal Avrupa” etkinliği düzenlendi. Etkinlik, kırsal kalkınma için ağ oluşturmanın önemini vurgulamayı, son on yılda gerçekleştirilen kırsal ağ çalışmalarının sonuçlarını göstermeyi ve ağ faaliyetlerinin geleceğine bakmayı amaçlamaktadır. İnteraktif bir formatta organize edilen etkinlikte, iletişimin ve ağ oluşturmanın değerini gösteren sunumlar ile farklı ülkelerin ağ faaliyetlerinin örnekleri ile ilham verici deneyimler paylaşılmıştır.

Etkinliğe Bakanlığımızı temsilen, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Otoritesi Başkanı Dr. Muhammed ADAK, TKDK Genel Koordinatörü Şerife KONTOĞLU, Isparta İl Koordinatörü Süleyman GÜLCÜ, Ulusal Kırsal Ağ Ekip Lideri Dr. Şenay SEVENGÖR, LEADER Tedbiri Ekip Lideri Seher TARU, katılım sağlamıştır. Avrupa Birliği nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sayın Mehmet Kemal BOZAY standımızı ziyaret ederek, ülke tanıtımına verilen katkıdan dolayı memnuniyetlerini ifade etmiştir. Ayrıca, AB Tarım ve Kırsal Kalkınma Komiseri Sayın Phil HOGAN, standımızı ziyaret ederek IPARD kaynaklarından yapılan çalışmaların başarılı olduğunu belirtmiştir.

Etkinlik kapsamında ülkemize ayrılan stantta yerel ürünler sergilenmiş ve Türkiye Kırsal Ağ çalışmaları tanıtılmıştır. Etkinlik, aynı zamanda ilham verici sahne performanslarına ev sahipliği yapmıştır. Bu kapsamda; Ulusal Kırsal Ağ temsilcileri tarafından, var olan doğal ve geleneksel ürünlerin yenilikçi bir şekilde kullanımıyla kırsalın uyanışı ve dönüşümünü simgesel bir dille anlatmak üzere; ipek böceği kozasından ipek yemeniye dönüşüm hikâyesi, güllerin saklı anlamı ve ebrunun buluşmasının gösterimi izleyicilere sahnede piyano eşliğinde sunulmuştur. Hem kurulan yerel ürün standımız hem de sahnede sergilenen performansımız büyük ilgi toplamıştır.

Etkinliğe Avrupa Birliği üye ülkelerinden ve aday ülkelerden gelen 400'den fazla kırsal paydaş katılım sağlamıştır. Etkinlik kapsamında aşağıda yer alan konularda tartışmalar gerçekleştirilmiştir.

  • Kırsal politika için ağ oluşturmanın rolü
  • Bir ağın nasıl inşa edileceği / dönüştürüleceği
  • Tarım ve kırsal alanlarda yenilik için ağ oluşturma
  • LEADER / CLLD ağı
  • Değerlendirme için ağ oluşturma
  • Ağlara etkin paydaş katılımını teşvik etmek

Etkinlikte, 25 aday kırsal kalkınma projesi arasından seçilen projelere “Kırsal İlham Ödülleri” için bir tören de düzenlenmiştir.
T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü
AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başk.
IPARD Yönetim Otoritesi

Eskişehir Yolu 9. Km ANKARA/Türkiye