TOBB ile Ücretsiz IPARD Projesi Hazırlama İş Birliği Protokolü İmzalandı.

Admin
Bu alanı Yazıya gönder.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB İkiz Kuleler'de "IPARD Proje Hazırlama İşbirliği ve Eğitim Protokolü"nü imzaladı.

Törene, Tarım ve Orman Bakanı Sn. Bekir Pakdemirli , TOBB Başkanı Sn. Rifat Hisarcıklıoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Yardımcısı Sn.Mehmet Hadi Tunç, Tarım Reformu Genel Müdürü Hasan Özlü, TKDK Başkan Vekili Hakan Kalender, TRGM Yönetim Otoritesi Başkanı Sn. Muhammed Adak, Bakanlık bürokratları ile TOBB yetkilileri ve IPARD’ın desteklediği 42 ilden gelen oda ve borsa temsilcileri katıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ;
Yatırımcıların, Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Yardım Aracı-Kırsal Kalkınma Programı'nın (IPARD) uygulandığı 42 ilde TOBB bünyesindeki oda ve borsalar üzerinden projelerini ücretsiz hazırlatabileceğini belirterek, "Proje hazırlama sürecinde oda ve borsalar tarafından hiçbir ücret talep edilmeyecek" dedi.

Pakdemirli, AB'nin kırsal kalkınma hibeleri olan IPARD'ın, AB sürecinin önemli ve etkili bir ayağını oluşturduğunu aktararak, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından kullandırılan IPARD hibelerinin daha etkin kullanımı için TOBB ile iş birliğine gittiklerini anlattı.

"Proje yazmak ya da hazırlamak başlı başına bir projedir. IPARD'a başvuru yapmak isteyen yatırımcılar, mevcut durumda, projelerini hazırlayıp TKDK'ye sunuyor. Projesi uygun görülüp kabul edilirse, danışmanlık kapsamında alacağı hibeyle danışmanlık giderini karşılıyor. Ancak projesi kabul edilmezse danışmanlık hizmetleri için yaptığı harcama cebinden gidiyor. Normalde başvuru sahibi şimdiye kadar proje danışmanlık hizmet ücreti olarak yatırımın niteliğine göre 5-40 bin lira ücret ödüyordu. Bu protokol sayesinde yatırımcılar, IPARD'ın uygulandığı 42 ilimizde, TOBB bünyesindeki oda ve borsalar üzerinden, projelerini ücretsiz hazırlatabilecek. Proje hazırlama sürecinde oda ve borsalar tarafından, hiçbir ücret talep edilmeyecek."

Pakdemirli, IPARD kapsamında kadın ve gençlere pozitif ayrımcılık yaptıklarına da işaret ederek, şunları kaydetti: "Kadınlarımıza projelerinde ilave puan verip, sıralamada öncelik sağlıyoruz. 40 yaş altı genç yatırımcılara, hayvancılık yatırımlarında yüzde 5 ilave hibe veriyoruz. Bakanlığımızın kırsal kalkınmaya sağladığı destekler artarak devam edecek. IPARD'ın yanı sıra ulusal kaynaklarla da kırsal kalkınmayı desteklemeye devam ediyoruz. Tamamı ulusal kaynaklı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı'yla, IPARD dışındaki 39 ilde kırsal kalkınma desteklerimiz devam edecek. Kırsalda yatırımların artması ve ülkemizin büyümesine katkı sunmaya devam edeceğiz."

Avrupa Birliğine IPARD kapsamında verdiği desteklerden dolayı teşekkür eden ve bu desteklerin artırılması gerektiğini söylen Pakdemirli, kırsal kalkınmayı desteklemek için yoğun çalışmalarını sürdüren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna, IPARD’ın yönetim otoritesi olan Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ile eğitimlerin koordinasyonunda destek verecek Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesine teşekkür etti.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ;
"Bu desteklerden daha fazla faydalanmak tarım ve hayvancılık sektörlerimiz için büyük önem arz ediyor. IPARD kapsamındaki desteğin yüzde 75'ini AB fonlarından sağlıyoruz. 2011 yılından bu yana IPARD destekleriyle 42 ilimizde 14 bin 500 proje desteklenmiştir. Bu kapsamda, 3,8 milyar lira hibe verilmiş, 10 milyar lira yatırım yapılmış ve 60 bin kişiye istihdam sağlanmıştır. AB Komisyonu ile Bakanlığımızın yapmış olduğu olumlu görüşmeler neticesinde, önümüzdeki dönemde de benzer rakamlara ulaşılacağına inanıyorum. Sayın Bakanımızdan yakın zamanda bu konuda müjdeli haberler bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile gerçekleştirecekleri "Uygulamalı Proje Yazma Eğitimi" sayesinde, oda ve borsa çalışanlarını IPARD proje yazımı konusunda yetiştireceklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

"Biz TOBB olarak, IPARD desteklerinden faydalanan 42 ildeki 77 ticaret borsamız ve ticaret borsası bulunmayan illerdeki 8 ticaret odamızla birlikte yani toplam 85 oda ve borsamızla üyelerimizin bu desteklerden daha çok faydalanması için taşın altına elimizi koyuyoruz. TOBB olarak IPARD Programı'nın üyelerimiz tarafından en yaygın şekilde kullanılmasını çok önemsiyoruz."

Konuşmaların ardından Bakan Pakdemirli ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından imzalanan protokolle, TKDK tarafından kullandırılan IPARD kapsamındaki destekler için yatırımcılara ücretsiz proje hazırlanma imkânı getirilecek. Tören, katılımcılarla hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.
T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü
AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başk.
IPARD Yönetim Otoritesi

Eskişehir Yolu 9. Km ANKARA/Türkiye